В рамките на 1 месец над 6 млн. електронни рецепти са проверени за валидност през системата за контрол в реално време при предписването и отпускането на рецепти за лекарствени продукти, заплащани от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). От началото на юни 2025 г., когато новият процес влезе в експлоатация, досега са регистрирани над 9 млн. заявки от лекари и фармацевти за проверка на правилно изписване на рецепти. Средното време за обработка на една заявка е под 1 секунда и не влияе на времето за изпълнение на рецепта. Системата е изцяло интегрирана и синхронизирана с Националната здравноинформационна система (НЗИС).
„Новият процес при предписване и отпускане на лекарствени продукти в реално време защитава в максимална степен правата на здравноосигурените лица и повишава контрола върху разходването на обществените средства“, каза Георги Недев, ръководител „Здравноосигурителни системи“ в Информационно обслужване. По думите му системата спестява значително време и разходи както на пациентите, така и на лекарите и фармацевтите.
Данните показват, че за 1 месец новата система е регистрирала близо 73 000 грешни предписания от лекари при предварителния контрол и над 33 000 грешки при окончателния контрол. Това е сериозно облекчение за над 28 хил. пациенти, които са си спестили разкарването между лекар и аптека, заради грешно изписване на рецептата. Според Недев, с въвеждането на контрола в реално време се забелязва положителна тенденция за намаляване на погрешно изписаните рецепти за лекарства. Сред най-честите грешки, които лекарите допускат при издаване на рецепта, са дублирано предписване на лекарства, изписване на медикаменти, които липсват в рецептурната книжка на пациентите или неактивна диагноза и отпускане на количество лекарство, което не е кратно на опаковката. При аптеките най-честите грешки са дублирана комбинация сериен номер/продуктов код в НЗИС, НРН на издаденото електронно предписание липсва в НЗИС и др.
Новият процес подпомага значително лекарите при изписване на лекарства, които в реално време получават потвърждение, че рецептата е правилно издадена или списък с грешките, които да бъдат отстранени. Валидацията се извършва при стандартните действия, които извършват с техните медицински софтуери и не удължава времето за изписване. Ако бъде открита грешка, то тази рецепта маркира като грешна и не може да бъде изпълнена. Което спестява на пациентите разкарването до аптеката и обратно до лекаря за нова рецепта.
Валидацията в реално време е от изключителна полза и за фармацевтите, на които вече не се налага да чакат края на отчетния период, за да разберат дали ще си получат заплащане от НЗОК за отпуснатите медикаменти. Здравната каса валидира плащането на лекарствата в реално време и аптеките са сигурни, че ще получат заплащане.
За Информационно обслужване
Информационно обслужване е българският национален системен интегратор на държавната администрация. Компанията изгражда, поддържа, развива и наблюдава работоспособността на информационните системи с национално значение. Информационно обслужване е основен партньор на държавните институции и изпълнява ключови проекти със стратегическо значение за България. Дружеството е лидер на българския пазар в разработването, внедряването и поддържането на нови технологични решения. Компанията е първият сертифициран доставчик на удостоверителни услуги в България и е дългогодишен технологичен партньор на Централната избирателна комисия. Информационно обслужване разполага с клонова структура, която покрива всички областни градове в България. В дружеството работят над 640 висококвалифицирани експерти в различни области. Информационно обслужване е пълноправен член в асоциацията на най-развитите обществени доставчици на ИКТ услуги в Европа EURITAS. Компанията е сертифицирана по международните стандарти ISO 9001:2015 за управление на качество, ISO/IEC 27001:2013 за управление на информационната сигурност, ISO/IEC 20000-1:2018 за управление на предоставяните ИТ услуги, ISO 37001:2016 за борба с подкупването и LSTI N°1642-131-V1.0 за издаване и управление на квалифицирани удостоверения за електронни подписи, електронни печати и квалифицирани електронни времеви печати.