Венецуела прехвърля на Вашингтон от 30 до 50 млн. барела петрол, обяви Тръмп

Парите от продажбата му ще бъдат контролирани от американския президент

https://www.a-specto.bg/sviat/venecuela-prehvarlya-na-vashington-ot-30-do-50-mln-barela-petrol-obyavi-tramp A-specto.bg

След операцията на Съединените щати, при която венецуелският президент Николас Мадуро бе арестуван, американският държавен глава Доналд Тръмп обяви, че Венецуела ще предостави на САЩ между 30 и 50 милиона барела петрол, съобщи Ройтерс.

По данни на агенцията Мадуро е бил задържан в президентската си резиденция заедно със съпругата си Силия Флорес от елитно американско подразделение, след което е откаран в САЩ. Вчера той е бил изправен пред съд в Ню Йорк по обвинения за участие в конспирация, свързана с трафик на кокаин.

В публикация в социалната платформа Truth Social Тръмп заяви, че суровината ще се продава на пазарни цени, а средствата от сделката ще бъдат контролирани от него като президент на САЩ, с аргумента да се гарантира, че ще бъдат използвани „в полза на народа на Венецуела и Съединените щати“. Той добави, че е възложил на министъра на енергетиката Крис Райт да изпълни плана незабавно, като петролът ще бъде транспортиран с танкери и доставян директно до разтоварните докове в САЩ, предадоха ДПА и БТА. ДПА уточнява, че един барел съдържа 159 литра.

Междувременно главният прокурор на Венецуела Тарек Уилям Сааб обвини Съединените щати в тероризъм след арестите на Мадуро и Флорес, съобщи ДПА. По думите му операцията, проведена без обявяване на война и без резолюция на Съвета за сигурност на ООН, представлява незаконен акт на въоръжена агресия с терористичен характер, а задържането е равносилно на отвличане. Сааб призова съдията в Ню Йорк да си направи отвод, тъй като според него не е компетентен да съди действащ държавен глава, и настоя за незабавно освобождаване на Мадуро.

Временният президент на Венецуела Делси Родригес обяви 7-дневен траур в памет на военнослужещите, загинали при американското нападение през уикенда, съобщи Ройтерс. Според венецуелското правителство при атаката са загинали няколко десетки офицери. Кубинското правителство, от своя страна, заяви в неделя, че 32-ма кубински военни офицери и полицаи, работещи във Венецуела, също са загинали, като Куба обяви 2-дневен траур.

Източник: dir.bg