Твърдения за използване на неизвестно високотехнологично оръжие по време на операцията по задържането на Николас Мадуро предизвикаха широк отзвук в медиите и социалните мрежи. Според разпространявана версия, въздействието е довело до тежки физически последствия за венецуелски военнослужещи – кървене, дезориентация и невъзможност за съпротива. Като източник на тези разкази се посочва публикация в X на Каролин Левит, прессекретар на Белия дом, която цитира свидетелство на човек, представен като оцелял боец от венецуелската гвардия.
В разказа се твърди, че непосредствено преди началото на акцията радарните системи са се изключили внезапно, а след това над позициите са се появили множество дронове. Свидетелят описва последвало въздействие, което сравнява с изключително мощна звукова вълна, като твърди, че ефектът е бил мигновен и парализиращ. По думите му много от защитниците са получили кръвотечения от носа, част от тях са повръщали кръв и са падали на земята, без да могат да се изправят. В същия текст се прави и твърдение за значително технологично превъзходство, включително че малка група американски бойци е неутрализирала стотици защитници без собствени загуби.
В коментари, цитирани от Ню Йорк Поуст, бивш служител на разузнавателната общност допуска, че описаните симптоми могат да се свържат с оръжие с насочена енергия (например микровълнови или лазерни системи), но липсват публични технически данни, които да потвърдят конкретен тип средство. Междувременно Ройтерс отрази, че операцията по залавянето на Мадуро е предизвикала и международни дебати относно правните ѝ измерения.
Отделно, по данни на Министерството на вътрешните работи на Венецуела, при нападението на 3 януари са загинали около 100 служители на силите за сигурност. Към момента не е представена независима, публично достъпна оценка, която да потвърждава детайлите за твърдяното „звуково“ или „енергийно“ въздействие, а външнополитическите последици от подобни твърдения остават тема на спорове и интерпретации.