В ЕС сега действа т.нар. Европейска система за търговия с емисии (ЕСТЕ), която издава въглеродни квоти, които предприятията могат да купуват и продават. През 2027 ще започне да функционира новата система за търговия с емисии, ЕСТЕ-2, в която вече ще се включат домакинствата, сухопътният транспорт, сградният фонд и малкият бизнес. Целта, според новите правил на Брюксел, е да се намали използването на изкопаеми горива от крайните потребители, съобщи Bloomberg tv.
ЕСТЕ е въведена през 2005 г. и е основният инструмент на ЕС за борба с климатичните промени за намаляване на емисиите на парникови газове. Системата покрива над 10 000 инсталации и включва електроцентрали, промишлени инсталации и авиационния сектор в 27-те държави членки на ЕС, както в Исландия, Норвегия, Лихтенщайн, а от 2020 г. е свързана със системата на Швейцария. Всяка квота е равна на един тон емисии на въглероден диоксид.
Таванът се определя ежегодно от ЕК и представлява общото количество допустими емисии за съответната година. Този лимит спада с всеки изминала година и ако дадена инсталация е надвишила отпуснатите си количества, трябва да закупи допълнителни квоти от пазара.
От 2005 до 2025 г. емисиите от секторите, обхванати от схемата, са намалени с над 40%, а от търговете са генерирани милиарди приходи, които страните могат да влагат в зелени проекти, а цените са нараснали от 5 до 15 евро преди 5-6 години до между 70 и 100 евро за тон днес.
България се включва в ЕСТЕ от 2010 г., като системата обхваща ТЕЦ, химическа промишленост и металургия, а събраните средства са 14,5 млн. евро от авиационните квоти и 4,36 млрд. евро от индустриалните инсталации в периода 2020-2024 г., които се насочват към Фонд „Сигурност на електроенергийната система“
Отчетността и прозрачността за разходването на тези средства е ограничена и няма ясни доказателства дали средствата са използвани за намаляване на въглеродните емисии.
През 2027 г. системата се разширява и ще включи домакинства, транспорта, сградите и малкия бизнес, като целта е редуциране на емисиите от новите сектори с около 40% до 2070 г. Събеседникът каза, че се предвижда създаване на Социален климатичен фонд с бюджет от 87 млрд. евро, който да обхване уязвимите домакинства. Средствата ще се използват за саниране, подмяна на отоплителни уреди, електрически автомобили.
Източник:Bloomberg TV