Започва 7-мото издание на националния събор на гайдата в Стойките

https://www.a-specto.bg/events/zapochva-7-moto-izdanie-na-nacionalniya-sabor-na-gaydata-v-stoykite A-specto.bg

В смолянското село Стойките започва седмото издание на Националния събор на гайдата "Апостол Кисьов", съобщава БНР. С празника се отбелязва и 65-годишнината на оркестър "Сто каба гайди", създаден и ръководен от Кисьов.

Националният събор на гайдата "Апостол Кисьов" представя гайдарското изкуство в инструментално и жанрово разнообразие.

Празникът ще започне с поднасяне на венци и цветя пред паметника на Апостол Кисьов. По установена вече традиция, гайдарско дефиле ще премине през селото и ще стигне до местността "Потока", където е сцената за официалното откриване на събора със сборен гайдарски състав.

Програмата предвижда церемония по удостояване с почетни отличия. За участие в Националния събор са поканени изпълнители на двата вида български гайди - каба и джура.

На сцената ще се чуят индивидуални, камерни и оркестрови изпълнения на професионални и любители музиканти - българи и чужденци. Събитието няма конкурсен характер. Организационният комитет е подготвил грамоти и дипломи за всеки участник на сцената. Програмата ще продължи с една от школите за гайда и народно веселие с оркестър "Евридика".

В неделя в читалището ще се проведе дискусия на тема "Процеси и явления в гайдарското изпълнително изкуство - песенния, словесния фолклор и сценичното поведение".

Националният събор на гайдата "Апостол Кисьов" се провежда под патронажа на Министерство на културата на Република България със съдействието на община Смолян. Организатор е Народно читалище "Пробуда - 1903"-село Стойките. Амбицията на Организационния комитет на събора е да прерасне в международен.