Петър Драшков, братът на дългогодишния зам.-шеф на ДАНС Иван Драшков, няма да лежи в затвора заради „брадясалата“ далавера с 14 декара общински имот в софийския кв. „Стрелбище“, въпреки че в началото на юли Софийският апелативен съд изненадващо отмени оправдателната му присъда за пране на 5 милиона евро (почти 10 млн. лв. – 6. а.) и върна делото за ново разглеждане на друг състав на градския съд.
Според магистратите Вера Цветкова (председател), Илияна Стоилова и Андрей Ангелов, миналата година Петър Драшков е оправдан на първа съдебна инстанция без мотиви и че „напълно липсват съображения за извода за несъставомерност и не е направен анализ на доказателствата“.
Така съдебният процес срещу 70-годишния бивш дипломат Петър Рашков ще стартира отначало в съдебна зала и ще се проточи още дълго време, докато се стигне до окончателно произнасяне на присъда. Юристи пророкуваха, че в случая туткавото правосъдие работи в полза на брата на Иван Драшков и че дори той да бъде признат за виновен, ще се размине най-много с условна присъда поради напредналата си възраст.
„Този съдебен процес ще се влачи поне още 5 години, а в България съществува практика в затвора да не бъдат пращани лица над 70-годишна възраст освен ако не са осъдени за много тежки криминални деяния като предумишлено убийство например“, коментира казуса с Петър Драшков столичен адвокат.
Скандалната афера с кражбата на огромен общински парцел в София върху терена на детската градина „Златното пате“ избухна през далечната вече 2008 г., след като с подправен договор фирмата на Петър Драшков „Сида-С“ фиктивно купува от Столичната община терен от над 14 дка в кв. „Стрелбище“ за по-малко от 1 млн. лева. За схемата алармира тогавашният кмет на София Бойко Борисов, който публично обяви, че неговият подпис под всички документи е фалшифициран. Впоследствие се оказа, че общината не е продавала терена и нито стотинка от посочените 1 млн. лв. не е влязла в касата на Столична община.
Схемата с фалшивия подпис на Бойко Борисов е измислена от Ивалина Трифонова-Янакиева, която през 2007 г. опитва да „продаде“ имота на друг бизнесмен, като използвала друга самоличност, но баровецът, за когото се твърди, че е петролният бос
Валентин Златев, се усъмнил и се отказал. За парцела обаче научил и Петър Драшков, който макар и предупреден от въпросния бизнесмен, се съгласил да се включи в схемата. Драшков обещал на Трифонова, че ще й брои 100 000 лева капаро, ако му осигури документите, с които общинският имот се прехвърля на фирмата му. Тя му представила договор за продажба на имота, който Драшков подписал, а Трифонова се ангажирала да бъде поставен и фалшифициран подпис на Бойко Борисов.
На финала обаче измамницата решила, че е твърде рисковано, и се отказала. Неизвестни мъже, за които има подозрения, че са били агенти на ДАНС, изпратени от брата на Петър Драшков – Иван, обаче на три пъти отвличат Ивалина със заплахи, че трябва да си изпълни уговорката. Неофициално се твърди, че фалшивият подпис на Бойко Борисово е минал през нотариалната кантора на Искра Фидосова, заради което едно от първите юридически „остриета“ на ГЕРБ се сбогува с партията и с политическата си кариера.
След вписването на договора в Имотния регистър и получаването му Петър Драшков платил на Трифонова, а намерението му след това било да препродаде имота на фирма на бившия депутат Емил Димитров за 14 млн. евро. Сделката е финансирана с банков заем от 10 млн. евро. По лична сметка на Петър Драшков са преведени 5 млн. евро, но останалите 5 млн. евро не са платени, тъй като Бойко Борисов вече е сигнализиран за измамата и случаят е огласен пред медиите.
През ноември 2008 г. Петър Драшков беше показно арестуван при влизането си в България през ГКПП- Калотина, докато брат му Иван беше действащ зам.-шеф на ДАНС, а прокуратурата обяви, че ще му повдигне обвинение за измама в особено големи размери. Дипломатът и мастит милионер Петър Драшков прекара няколко дни в килията, след което беше пуснат под гаранция, а брат му беше дисциплинарно уволнен от ДАНС с решение на Министерски съвет.
Впоследствие обаче прокуратурата се забави с един ден и така изтече крайният срок, в който обвинението срещу Драшков можеше да влезе в съда. Така той се измъкна сух, а подсъдима остана единствено помагачката му Ивалина Трифонова-Янакиева, която накрая беше осъдена на 4 години затвор. В мотивите към присъдата на Софийския районен съд (СРС) тогава се казваше, че Петър Драшков е щял да бъде осъден ефективно, ако е бил подсъдим.
Аферата „Златното пате“ обаче беше рестартирана през 2018 г. когато срещу брата на Иван Драшков започна дело за пране на пари. Според държавното обвинение дипломатът е знаел, че получените от негова фирма 5 милиона евро за продажбата на общинския терен от 14 декара са придобити с измама, но въпреки това не се е оттеглил от сделката.
Съществуват съмнения, че Петър Драшков е дърпал конците на цялата схема, а осъдената вместо него Ивалина Трифонова-Янакиева е действала като бушон.
През 2024 г. Петър Драшков беше оправдан от Софийския градски съд, а председателят и докладчик Иван Коев написа тогава, че осъдителната присъда спрямо един от участниците в престъпната дейност (Ивалина Трифонова-Янакиева) не може да служи за доказателство срещу друг участник, чиято съпричастност не е установена по несъмнен и категоричен начин в съдебен процес.
Според мълвата, която се носи из коридорите на Съдебната палата, братът на Иван Драшков е обеднял с 200 000 лева след оправдателната присъда на първа инстанция. Сега обаче съдебният процес за пране на милиони левове от Петър Драшков, придобити чрез измамна имотна сделка, ще трябва да започне отначало.
Апелативните съдии пишат в мотивите си за отмяна на оправдателната присъда на Петър Драшков, че „независимо че прането на пари се явява вторично престъпление, то има напълно самостоятелно значение, а връзката с измамата може да е само обосновано предполагаема, а не несъмнено доказана". В решението апелативните съдии допълват, че градският съд не е анализирал обективни по делото данни, които да докажат, че имотната измама е източник на платените 5 милиона евро на Драшков.
Така цели 17 години след наглата измама с общински терен в София, разположен върху детска градина, делото срещу Петър Драшков ще трябва да започне отначало, а краят му не се вижда. Няма и очаквания чевръстият дипломат и брат на висше ченге, пък макар и бивше, да се сдобие с осъдителна присъда, а имуществото му – запорирано и конфискувано.
Източник: Уикенд